Název: Aplikace Q metodologie v sociologickém empirickém výzkumu: studie českého ekologického zemědělství
Autoři: Zagata, Lukáš
Citace zdrojového dokumentu: ZAGATA, Lukáš. Aplikace Q metodologie v sociologickém empirickém výzkumu: studie českého ekologického zemědělství. Plzeň: Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta filozofická, Katedra sociologie, 2008. 22 s. (Working Paper No. 08-01).
Datum vydání: 2008
Nakladatel: Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta filozofická, Katedra sociologie
Typ dokumentu: článek
article
URI: https://ff.zcu.cz/kss/veda-vyzkum/pracovni-texty/2008/soubor-6.pdf
http://hdl.handle.net/11025/16855
Klíčová slova: ekologické zemědělství;Q-metodologie
Klíčová slova v dalším jazyce: organic farming;Q-methodology
Abstrakt: Tento příspěvek čerpá z diplomové práce „Ekologické zemědělství očima farmářů“, kterou autor obhájil na FSV UK v Praze v červnu roku 2007. Cílem tohoto příspěvku je představení použití Q metodologie v oblasti sociologie z hlediska jejích teoretických východisek, procedurálního postupu a potenciálu překlenout zavedenou dichotomii kvantitativní a kvalitativní varianty sociologického zkoumání. Navzdory zapojení ryze kvantitativní analytické procedury (faktorová analýza) Q metodologie staví na induktivní logice zdůrazňující explorativní charakter zkoumání, který ji přiřazuje k interpretativistickému paradigmatu. V současné době se Q metodologie používá pro analýzu sociálních diskurzů, kterými jsou myšleny pohledy, přístupy, postoje, představy jednajících aktérů ve vztahu k určitému jevu, tématu či problému. Aplikace Q metodologie umožňuje identifikaci existujících ideálně-typických pohledů, které aktéři skupinově sdílejí. Ilustrace použití daného postupu vychází ze studie českého ekologického zemědělství. Strukturální charakteristiky sektoru ekologického zemědělství, jakož i jeho krátká historie částečně zpochybňují samozřejmost očekávaných pozitivních dopadů. Výzkumná otázka dané studie byla vedena právě tímto směrem. Přitom se ptala, zda-li je současné ekologické zemědělství svou praxí, přístupem a prosazovanými hodnotami zúčastněných aktérů dostatečně odlišné od konvenčního (průmyslového) zemědělství tak, že od něj lze očekávat možnost řešení některých soudobých společenských rizik, jak předpokládá oficiální politika. Empirické zkoumání této otázky prostřednictvím Q metodologie odhalilo tři základní perspektivy českých ekologických zemědělců – ekologické zemědělství (1) jako životní způsob, (2) jako zdroj obživy a (3) jako produkce potravin zvláštní kvality. Nalezená klasifikace kriticky přispívá do probíhající diskuse o motivech ekologických zemědělců v Evropě a pozitivním potenciálu tohoto trendu v současné společnosti.
Práva: © Lukáš Zagata
Vyskytuje se v kolekcích:Edice pracovních textů Katedry sociologie / Series of working papers Department of sociology (KSS)

Soubory připojené k záznamu:
Soubor Popis VelikostFormát 
Zagata.pdfPlný text530,01 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít


Použijte tento identifikátor k citaci nebo jako odkaz na tento záznam: http://hdl.handle.net/11025/16855

Všechny záznamy v DSpace jsou chráněny autorskými právy, všechna práva vyhrazena.